Co to jest drukarka fiskalna?

Drukarka Pospay 209.jpg

Kiedy zamierzasz prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o sprzedaż produktów w sklepie stacjonarnym (bo sklepy internetowe obowiązują w niektórych sytuacjach inne przepisy), musisz spełnić wiele przepisów, aby działać zgodnie z przepisami krajowego prawa.

Oprócz tego musisz zdecydować o wielu rzeczach, które będą miały istotny wpływ na prowadzenie samego biznesu, na prowadzenie sprzedaży towarów. Jedną z decyzji, którą powinieneś / powinnaś podjąć jest sposób realizowania sprzedaży, czyli zakupienie odpowiedniego sprzętu. Do takiego sprzętu zalicza się terminale płatnicze oraz kasy fiskalne lub drukarki fiskalne. A czy czasem te dwie ostatnie rzeczy to nie jest jedno i to samo? Ależ nie!

Co to jest drukarka fiskalna?

Drukarka fiskalna to ogólnie rzecz ujmując rozbudowana kasa fiskalna – również drukuje paragony fiskalne. Jednak do obsługi drukarki potrzebny będzie komputer oraz odpowiedni program sprzedażowy, który taką drukarkę obsługuje. A dlaczego takie połączenie jest stosowane? Przede wszystkim w celu ułatwienia zarządzania procesem sprzedaży. Takie rozwiązanie często stosowane jest w hurtowniach oraz na przykład w sklepach odzieżowych. Dlaczego? Ponieważ można przy kliencie od razu sprawdzić stany magazynowe danego produktu, można od razu bez problemu wydrukować paragon z NIPem, a przede wszystkim można mu od razu wydrukować fakturę. Do tego w programie sprzedażowym można określonej grupie klientów nadawać rabaty czy promocje, które przy wydruku paragonu fiskalnego lub faktury będą od razu same się naliczać.

Wydawać by się mogło, że zakup drukarki fiskalnej jest nieopłacalny, ale w niektórych branżach zastosowanie takiego rozwiązania jest naprawdę sporym ułatwieniem do prowadzenia sprzedaży towarów. I choć na początek trzeba zaopatrzyć nasz sklep w komputer oraz specjalne oprogramowanie, to z perspektywy czasu okaże się, że to było naprawdę dobre posunięcie, które w efekcie przynosi nam zdecydowanie zyski. A o to przecież każdemu (i większemu, i mniejszemu!) przedsiębiorcy chodzi.